Oblast kolem zámeckého parku ve Veselí nad Moravou v posledních letech ožívá, ať už díky modernizaci přístavu Baťova kanálu či plánované výstavbě kulturně-vzdělávacího vinařského areálu. Ten se poprvé otevřel veřejnosti loni, návštěvníci ale o možnost procházky po vinohradu a ochutnání místního vína nepřijdou ani letos. Plánované novinky pro nadcházející letní sezonu představil zakladatel veselského vinařství Dog in Dock Tomáš Zbořil.
Loni jste areál vinařství poprvé zpřístupnili veřejnosti. Jak první ročník hodnotíte a jaké novinky chystáte pro letošní rok?
Kvůli pandemické situaci jsme loni otevírali až v polovině července, byla to tedy taková zkrácená sezona. Návštěvníci mohli nahlédnout do mladého vinohradu, ochutnat naše vína a něco se o vinaření i dozvědět. Cestu si k nám našli zejména turisté z přilehlého Baťova kanálu, zavítalo k nám ale i mnoho místních.
Letos už jsme otevřeli tzv. „naostro“. Sezonu jsme zahájili začátkem června a rozšířili jsme také otevírací dobu. Najdete nás v parku každý všední den od 15 do 21 hodin, o víkendu pak od 11 do 21 hodin.
Hlavní novinkou je nová lokalita v rámci areálu. Pro letošek se přesouváme blíže hlavní cyklostezce vedoucí přes zámecký park, naproti místní kavárně, kde návštěvníci mohou využít posezení v příjemném stínu stromů. Návštěvníci se dočkají i zlepšeného komfortu, který zajišťuje moderní WINE TRUCK. Rádi bychom v areálu přes léto uspořádali i kulturní akce. O veškerých novinkách budeme informovat na našich sociálních sítích.
Areál v minulosti patřil přes dvě století rodu Chorinských, kteří zde mimo jiné ve sklenících pěstovali tropické ovoce. Posledních několik desetiletí ale chátral a byl veřejnosti uzavřený. Nyní tohle místo s bohatou historií ožívá díky vinné révě. Je areál nyní volně přístupný?
Samozřejmě. Je pro všechny otevřený a zcela zdarma. Chceme, aby byl areál živým místem, kde se budou lidé setkávat – ideálně nad sklenkou vína (úsměv). Místní i turisté jej mohou využít třeba jako místo odpočinku při procházce zámeckým parkem. Mohou také zdarma nahlédnout do objektu oranžérie a nasát tak atmosféru historie našeho města, která je úzce spjata právě s rodem Chorinských.
Kdy by měla být dokončena výstavba samotného objektu vinařství?
Na přípravě výstavby vinařství pilně pracujeme. V červnu jsme získali stavební povolení, na podzim tohoto roku by měly začít stavební práce na inženýrských sítích, příští rok na jaře začne samotná výstavba vinařství. Pokud vše půjde podle plánu, měli bychom otevírat na jaře 2023. Součástí výstavby bude kromě vinařství, kde bude probíhat veškerá naše výroba, také moderní restaurace s konferenčním sálem pro pořádání svateb a oslav, stejně jako ubytování pro přibližně 80 lidí.
Víno tedy v současnosti vyrábíte mimo Veselí…
Ano, víno zatím vyrábíme v nedaleké provozovně v Boršicích u Blatnice, kde působíme od podzimu 2019. Naší filozofií je výroba vína v harmonii s přírodou. Snažíme se používat ty nejmodernější technologie, které jsou co nejšetrnější k hroznům. Zároveň vycházíme z dlouholeté vinařské tradice na Moravě – naše vinohrady se nacházejí v podhůří Bílých Karpat. Do Veselí bychom rádi přemístili výrobu na podzim 2022.
Na jaká vína se mohou návštěvníci letos těšit?
Letos na jaře jsme nalahvovali vína z ročníku 2019, která jsme záměrně nechali ležet téměř 15 měsíců na kvasničných kalech ve velkých akátových a dubových sudech, díky tomu mají unikátní chuť a zároveň obsahují minimum síry. Návštěvníci u nás mohou ochutnat například odrůdy Tramín červený, Chardonnay, Sylvánské zelené, Pinot Gris, Frankovku či Merlot. Zaměřujeme se převážně na suchá vína, ale na své si jistě přijdou všichni milovníci kvalitního a přírodně vyráběného vína.