Chceme, aby vinařství bylo skutečně otevřených místem pro všechny

Za mladým veselským vinařstvím Dog in Dock, které vzniklo teprve před pěti lety, stojí jeho zakladatel a vinař Tomáš Zbořil. Tomáš je zároveň tváří nově vznikajícího kulturně vzdělávacího vinařského areálu ve Veselí. Zeptali jsme se ho, jak hodnotí uplynulé měsíce i co se ve vinařství aktuálně děje. 

Léto už je za námi, co se ve vinařství změnilo? 

Práce ve vinohradu mí dvě charakteristiky: není na první pohled moc vidět a nikdy nekončí. Jde o nekonečný maraton povinností, které se periodicky opakují… Jsou to hodiny ve vinohradu za každého počasí i práce ve „sklepě“. Ve vinařství se nehraje na víkendy ani na svátky. Ale neměnil bych. Jsou sice dny, kdy je to prostě práce, do které se vám nechce, ale je to i objevování nikdy nekončících nových chutí a vůní, a to mě nepřestává bavit.

Co znamená „Salajka“ a je stavba součástí areálu nově vznikajícího vinařství? 

„Salajka“ je původní označení pro budovu, která stála na místě aktuální stavby. Jednalo se o výrobu potaše (salajky), která se připravovala vařením melasy z cukrovaru v Moravském Písku. Později se budova přeměnila na zámečnickou dílnu, která zajišťovala provoz, údržbu a opravy vozů i lokomotiv. Následně v objektu sídlila Okresní správa silnic a poté Technické služby města Veselí nad Moravou. V roce 2015 byl celý objekt zbourán a dnes již na místě můžete vidět výstavu nového ubytování apartmánového typu. Jedná se o čtyři bytové domy pro zhruba 100 osob, které budou součástí celého areálu vinařství. Stavba byla zahájena letos v červnu a aktuálně už můžete vidět první patro nově vznikajícího ubytování. 

Je stavba něčím výjimečná? 

Naprostým českým unikátem bude vůbec první využití prefabrikovaných koupelen v ubytovacích kapacitách. Koupelny přiveze jejich výrobce na stavbu jako hotový komplet a do apartmánů se budou vkládat v průběhu stavby již hotové – včetně toalety, umyvadla či sprchového koutu. První „osazování“ apartmánů koupelnami by mělo proběhnout v průběhu října. 

Jak je na tom samotná stavba vinařství u historické oranžerie? 

V areálu jsme realizovali zejména přívod vysokého napětí a umístění nové trafostanice. Aktuálně pracujeme na areálových rozvodech elektřiny. Na stavbě celého areálu se podílejí místní firmy a jsem rád, že tak společně vzniká výjimečný projekt. 

Kdo stojí za architektonickým návrhem celého areálu? 

Za celkovým konceptem areálu stojí manželé Pizingerovi z ateliéru Morix, kteří úzce spolupracují s architektonickým studiem Black n‘ Arch. Celý areál je citlivě zasazen v zámeckém parku, mezi přístavem ve Veselí, chátrajícím zámkem a nově vysazeným vinohradem. Samotná budova vinařství bude rozdělena na dvě základní zóny, zpracovatelský provoz vinařství a restauraci s reprezentačními a společenskými prostory spolu s prodejnou. V jednom místě se tak potká provoz pro výrobu a dozrávání vína s prostorem pro společenské večery, pořádání degustací a svateb. Dominanta celého areálu, bývalá oranžerie, se stane vstupní branou nového vinařství, které naváže na historické místo ve Veselí. Chceme vytvořit místo, kde budete moci ochutnat naše vína, zažijete skvělou gastronomii, odpočinete si… Místo, kam se budeme všichni rádi vracet. 

Vraťme se ještě k samotnému vínu, co je nového na vinici a ve „sklepě“? Co ti dělá radost? 

Máme radost, když naše vína zákazníci ocení, když jim chutnají a když nám svůj názor řeknou třeba někde u skleničky. Nejsme sice „sběratelé medailí“, ale vinařských soutěží se účastníme a těší nás úspěchy našich vín i u odborníků… Největší radost máme aktuálně z osmi medailí na Králi vín. Na nominační výstavu Salonu vín, která se koná na podzim, jedeme s 9 nominacemi. Lokálních výstav se obvykle neúčastníme, s výjimkou domácí soutěže – Májová výstava vín Veselska. Šampionem výstavy bílých vín se stal Sauvignon Blanc 2021, v červených pak zvítězil Merlot 2019. I přes tyto úspěchy, najdete medaile na našich lahvích najdete jen výjimečně. Lepší než řídit se medailemi je víno ochutnat a dát především na svoje chuťové pohárky. 

Veselané mohli ochutnat naše vína v průběhu prázdnit v přístavu ve Veselí a na akcích města. Ti, kteří to nestihli, najdou všechna vína i na našem e-shopu, kde jsme nedávno spustili prodej nových vín, nejen ročníku 2021. 

Nově jsme rozšířili také vozový park o další dva WINE TRUCKy, které budete moci potkat nejen na vinařských akcích po celé republice. Aktuálně vrcholí přípravy na již „šesté“ vinobraní, na které se moc těšíme. 

Jaká je tvá oblíbená odrůda?

Moje oblíbená odrůda je Pinot Blanc, neboli rulandské bílé. Je to zejména proto, že tato odrůda může mít spoustu projevů. U mladých vín květinové nebo ovocné tóny, u zralejších vín pak tóny chlebové kůrky či lískových ořišků. Ve sklepě se s ní dá velmi dobře pracovat, zvládne delší ležení na jemných kvasničních kalech, hodí se i do kupáží či základního vína pro sekty. V naší lokalitě má svěží kyselinku. Určitě nebude chybět v našich nových výsadbách a to zejména proto, že se jedná o odrůdu, která k nám historicky patří a které se na Veselsku velmi dobře daří.

Kam se bude vinařství ubírat v příštích letech, tvá vize, sny?

V tuto chvíli se vážně těším, až bude hotový celý nový areál vinařství. Kromě ubytování a plně vybaveného vinařského areálu s kompletní technologií totiž bude součástí i moderní restaurace a prodejna s vlastním pekařstvím, lokálními sýry a uzeninami a samozřejmě naším vínem. 

Do Veselí chceme přinést kvalitní produkty i služby. Areál bude ideálním místem pro pořádání oslav, svateb a podobně a zároveň bude i místem pro pořádání kulturních a společenských akcí. Z toho mám radost. Chtěl bych, aby vinařství bylo skutečně otevřeným místem pro všechny.