Není to tak dávno, co si v Česku začala větší pozornost získávat vína označována jako cuvée (čteme „kyvé“). Tedy vína, která vznikají za pomocí míšení dvou a více odrůd. Zároveň u nás ale dlouhodobě výrazně převládá obliba jednoodrůdových vín, a tak musí tzv. „kyvéčka“ o důvěru konzumentů někdy tvrdě bojovat…
Cuvée škodí zaprvé jistá nevědomost veřejnosti „Vína se přece nesmějí míchat!“. Ale také cejch nepoctivých vinařů, kteří hlavně v minulosti tyto vína vyráběli spíše proto, aby se snažili zakrýt horší kvalitu svých vín. Nyní se ale začíná blýskat na lepší časy. Renomé těchto vín se u nás v posledních letech postupně zvyšuje, a to je pro vinařskou kulturu dobré znamení – šanci by jim totiž měl dát opravdu každý milovník vína!
Samotný výraz cuvée pochází z francouzštiny a v překladu znamená „nádoba, káď“. Ve Francii, ale i v dalších vinařských velmocích se tato vína těší na rozdíl od Česka velké oblibě a respektu už dlouhá léta – označení cuvée bývá synonymem pro vína špičková a není tak divu, že se jimi prestižní zahraniční vinařství chlubí ze své bohaté nabídky leckdy úplně nejraději.
Cuvée jako umění
Vína cuvée vznikají smícháním neboli scelováním, jak se termín odborně nazývá několika odrůd vín. Někdy také smícháním několika samostatných ročníků jedné odrůdy. Vzniká tak víno jedinečné chuti, které by za použití jediné odrůdy zkrátka nemohlo nikdy přijít na svět. Kupážované víno, jak se v češtině cuvée také označuje, je tedy pokaždé unikátní.
Hlavním cílem při jeho výrobě je správné využití specifických vlastností každé odrůdy. Vinař si tak může s výslednou chutí důmyslně pohrát – potlačit nedostatky některé odrůdy či vyzdvihnout její přednosti. Může vyrovnat obsah cukrů, kyselin, alkoholu nebo se zaměřit na změnu aromatiky.
Poctivý vinař tedy při výrobě cuvée vín skutečně neplánuje pouze vychytrale spotřebovat „neprodejné zbytky“, ale je motivován přesným opakem – aby vznikaly nové harmonie a lahodné struktury vína. S lehkou nadsázkou se dá říci, že scelování několika různých odrůd je vlastně jakýmsi pokusem o výrobu dokonalého „supervína“.
Často se o výrobě vína cuvée také říká, že se jedná o umění. Tak jako malíř skloubí při tvorbě obrazu různé barvy, tak musí i vinař správně odhadnout, jak dobře zkombinovat dané chutě a jak víno posunout ještě na lepší úroveň. U cuvée se zpravidla kombinují dva až tři druhy vína. V nabídce vín Dog in Dock naleznete například víno Will ze tří odrůd – Chardonnay, Pinot Gris a Pinot Blanc nebo víno Fifty Fifty ze dvou odrůd – Kerner a Frankovka bílá.
Pokud holdujete jednoodrůdovým vínům a ke cuvée jste si cestu dosud nenašli, nebojte se rozšířit si své obzory. Budete mile překvapeni, cuvée vína vám mohou nabídnout neprobádané chuťové zážitky a věřte, že po první skleničce bude veškerá nedůvěra navždy pryč!